Transport osób

czwartek, 5 kwietnia 2012

Test

Dla chętnych test z Ostrowa z dnia 30 marca 2012r.
Poprawne odpowiedzi prześlę drogą mailową dla chętnych. Proszę dać znać.

G-grać dalej J-jeszcze raz R-rzut rożny +-napomnienie
B-rzut w. bezpośredni S-rz. sędziowski Br-bramka ++-wykluczenie
P-rzut.w. pośredni W-wrzut Rb-rzut od bramki
K-rzut karny Z-zakończenie TAK – NIE

L.p
Pytanie
Oznacz właściwy symbol
Ocena

1.
Czy przy rzutach z punktu karnego w celu wyłonienia zwycięzcy meczu, sędzia asystent znajdujący się na przecięciu linii bramkowej z linią pola bramkowego, w przypadku gdy piłka jednoznacznie przekroczy linię bramkową - po nawiązaniu kontaktu wzrokowego z sędzią, może dodatkową dyskretną sygnalizacją potwierdzić prawidłowość zdobycia bramki?
TAK - NIE2.
W czasie, gdy piłka jest w grze dwóch zawodników tej samej drużyny – będąc na polu gry, zachowuje się gwałtownie i agresywnie wobec siebie. Zdenerwowany ich zachowaniem współpartner - kapitan drużyny, przyprowadzając ich do porządku, w sposób nierozważny uderzył otwartą dłonią w czoło jednego z nich. Jaką decyzję podejmie sędzia, jeżeli zdarzenie miało miejsce w polu karnym drużyny broniącej?

G B P K J S
Br W R Z Rb
+ + + + + + +
+ + + + + + +

3.
Czy atak, który naraża na niebezpieczeństwo zawodnika własnej drużyny, musi być traktowany jako poważny, rażący faul?

TAK - NIE4.
Podczas wykonywania rzutów z punktu karnego w celu wyłonienia zwycięzcy meczu, spadł rzęsisty deszcz. Po trzeciej serii sędzia stwierdził, że podłoże w polu karnym z którego wykonywane są rzuty, przestało spełniać warunki do gry. Po sprawdzeniu drugiego pola karnego stwierdził, że jest ono w dobrym stanie i mimo sprzeciwu kapitanów obu drużyn zarządził dalsze wykonywanie rzutów z punktu karnego w drugim polu karnym. Czy postępowanie sędziego właściwe?


TAK - NIE


5.
Czy sędziowie zobowiązani są do poddania się badaniom na obecność alkoholu we krwi w czasie przerwy między częściami zawodów, jeżeli zarzut nietrzeźwości postawił im oficjalny przedstawiciel PZPN lub ZPN, legitymujący się dowodem osobistym, a zarzut sformułowany został na piśmie i jest własnoręcznie podpisany przez tego przedstawiciela?

TAK - NIE


6.
Zawodnik drużyny broniącej będącej w siedmioosobowym składzie w narożniku swego pola karnego zaatakował przeciwnika będącego przy piłce w sposób brawurowy, nie zważając na jego bezpieczeństwo i konsekwencje, jakie ten atak może spowodować, powodując jego upadek i kontuzję.
Podaj decyzję sędziego? 

G B P K J S
Br W R Z Rb
+ + + + + + +
+ + + + + + +


7.
Podczas wykonywania rzutów z punktu karnego w celu wyłonienia zwycięzcy meczu, piłka po odbiciu się od słupka utraciła swoje cechy i nie przekraczając linii bramkowej, pozostała na polu gry. Sędzia z uwagi, że piłka utraciła swoje właściwości bez winy wykonawcy zarządził powtórkę rzutu.
Czy decyzja sędziego była słuszna?
TAK - NIE8.
Czy istnieją inne przypadki, kiedy sędzia uzna bramkarza za kontrolującego piłkę poza wymienionymi:
  • posiada piłkę w rękach,
  • trzyma piłkę przy ciele,
  • trzyma dłoń na piłce leżącej na polu gry,
  • posiada piłkę odbijając ją o podłoże,
  • posiada piłkę podrzucając ją do góry.TAK - NIE

9.
Czy sędzia asystent ma prawo decydować o tym, że usunięte zostały nieprawidłowości w ubiorze zawodników ?
TAK - NIE


10.
W czasie wykonywania rzutu rożnego napastnik podskakuje przed bramkarzem. Zagrana piłka trafia do współpartnera znajdującego się w tym czasie na wysokości punktu karnego, który silnym strzałem zdobywa bramkę i po tym fakcie na bieżni wraz z kolegami, fetuje zdobycie gola. Decyzja sędziego
G B P K J S
Br W R Z Rb.
+ + + + + +
+ + + + + +


11.
Czy wymienione poniżej warunki wypełniają pełną procedurę wykonania wrzutu piłki przez zawodnika?
a- wrzucający zwrócony jest twarzą do pola gry
b- ma część każdej stopy na linii bocznej albo na podłożu poza linią boczną
c- trzyma piłkę obydwiema rękoma
d- wrzuca piłkę zza i nad głowy
TAK – NIE


12.
Sędzia odłożył udzielenie napomnienia zawodnikowi drużyny broniącej stosując korzyść dla drużyny poszkodowanej. Jednak akcja została przerwana kolejnym przewinieniem drużyny broniącej tuż przed polem karnym. Sędzia przerwał grę. Zawodnik drużyny poszkodowanej korzystając z dogodnej sytuacji natychmiast wykonał rzut wolny bezpośredni, zdobywając bramkę. Podaj decyzję sędziego.
G B P K J S
Br W R Z Rb.
+ + + + + +
+ + + + + +


13.
Obrońca wprowadził napastnika drużyny przeciwnej na pozycję spaloną poprzez opuszczenie pola gry przez linię bramkową, bez zgody sędziego. Piłka zostaje zagrana do tego napastnika i w tym momencie sędzia asystent sygnalizuje spalonego. Zanim jednak sędzia zdążył zareagować, obrońca powrócił na pole gry zza linii bramkowej i we własnym polu karnym, widząc sygnalizację sędziego asystenta złapał piłkę w ręce w celu ustawienia jej dla wykonania rzutu wolnego pośredniego za spalonego. Co uczyni sędzia?

G B P K J S
Br W R Z Rb
+ + + + + +
+ + + + + +14.
Czy stosownie do ustaleń organizatora rozgrywek, dokonanych przed ich rozpoczęciem, gdy sędzia nie jest w stanie kontynuować swojej funkcji, to sędzia techniczny przejmuje obowiązki sędziego asystenta, jeżeli on przejmuje obowiązki sędziego zawodów?

TAK - NIE

15.
Czy sygnał gwizdkiem jest konieczny podczas wykonywania rzutu sędziowskiego, który jest rzutem wznawiającym grę po jej przerwaniu z powodu kontuzji?
TAK - NIE16.
W 90 min meczu bramkarz gospodarzy pobiegł na pole karne przeciwników i zagrywa piłkę ręką, usiłując strzelić bramkę. Robi to nieskutecznie, bo strzał spokojnie broni bramkarz gości. Sędzia stosuje korzyść, więc bramkarz szybko silnym wykopem podaje piłkę do swojego współpartnera będącego na obcej połowie boiska, który ma przed sobą tylko ostatniego obrońcę i pustą bramkę. Jednak po przejęciu piłki zostaje przez tego obrońcę zaatakowany dynamicznym wślizgiem w okolice kolana. Co winien uczynić sędzia?
G B P K J S
Br W R Z Rb
+ + + + + +
+ + + + + +


17.
W czasie gdy piłka była w grze, osoba towarzysząca drużynie wbiegła na pole gry i wpływa na jej przebieg -zatrzymując za koszulkę prowadzącego piłkę zawodnika drużyny przeciwnej oraz powodując jego upadek. Pomimo tego faktu, piłkę na 20 metrze przejął współpartner poszkodowanego zawodnika i mając przed sobą tylko bramkarza drużyny przeciwnej kontynuował grę. Jaka winna być decyzja sędziego?
G B P K J S
Br W R Z Rb
+ + + + + +
+ + + + + +


18.
W trakcie, gdy piłka była w grze, zawodnik opuszcza pole gry dla popełnienia przewinienia. Czy sędzia po zastosowaniu sankcji dyscyplinarnej, powinien wznowić grę rzutem wolnym pośrednim z miejsca, gdzie znajdowała się piłka w chwili przerwania gry?

TAK – NIE

19.
Czy Przepisy Gry nakładają na sędziego obowiązek sprawdzenia przed zawodami, czy są odpowiednie zabezpieczenia przed wtargnięciem publiczności na pole gry?
TAK - NIE


20.
Zawodnik będąc na polu gry zachował się niewłaściwie wobec jednego z sędziów.
Sędzia udzielił winnemu zawodnikowi żółta kartkę a grę wznowił rzutem wolnym pośrednim w miejscu gdzie znajdowała się piłka w momencie przerwania gry.
Czy postępowanie sędziego było prawidłowe ?

TAK - NIE

21.
Czy sędzia techniczny zobowiązany jest do udzielenia instruktażu służbom medycznym na temat postępowania w wypadku kontuzji zawodnika?
TAK - NIE


22.
Zawodnik podrzuca piłkę stopą na wysokość głowy, a następnie zagrywa piłkę głową do własnego bramkarza, który – widząc niezgodne z Przepisami Gry zagranie współpartnera - piłki nie złapał w ręce tylko dalekim wykopem rozpoczął korzystną akcje własnej drużyny. Podaj decyzję sędziego
G B P K J S
Br W R Z Rb
+ + + + + +
+ + + + + +


23.
Sędzia zarządził rzut karny tuż przed zakończeniem zawodów, powiadamiając kapitanów, że przedłuża czas gry tylko na jego wykonanie. Po prawidłowym wprowadzeniu piłki do gry, kiedy piłka przebyła 3 metry, współpartner wykonawcy rzutu karnego w łuku pola karnego zachował się agresywnie wobec przeciwnika, kopiąc go w kolano, natomiast bramkarz po złapaniu piłki, wykopnął ją do przodu czym stworzył 100% sytuację do zdobycia bramki. Co w tej sytuacji winien uczynić sędzia?
G B P K J S
Br W R Z Rb
+ + + + + +
+ + + + + +


24.
Po zakończeniu I części zawodów, w trakcie przerwy obie drużyny ustaliły że z powodu zapadających ciemności II połowa będzie trwała 40 min. o czym poinformowali sędziego.
Czy sędzia postąpił słusznie zezwalając na skrócenie czasu gry, na co również zezwalał Regulamin tych rozgrywek?
TAK - NIE25.
Sędzia podyktował rzut wolny pośredni w odległości 18m na wprost bramki. Zawodnicy drużyny broniącej prawidłowo ustawili mur. Piłka po wykonaniu rzutu wolnego uderzyła w trzymaną przed twarzą rękę zawodnika drużyny broniącej, stojącego w murze we własnym polu karnym i opuściła pole gry przez linię bramkową. Przed wykonaniem tego rzutu z muru wybiegł ponownie jeden z zawodników, który wcześniej za przedwczesne wybiegnięcie z muru, otrzymał napomnienie. Co uczyni sędzia ?
G B P K J S
Br W R Z Rb.
+ + + + + +
+ + + + + +

26.
W czasie walki o piłkę zawodnicy jednej drużyny ( nie bramkarz ) zderzyli się i potrzebowali natychmiastowej pomocy. Sędzia przerwał grę i po udzieleniu pomocy przez służby medyczne polecił tym zawodnikom opuścić plac gry. Czy postąpił słusznie?
TAK - NIE


27.
Czy podczas zagrania piłki przewrotką lub tzw. nożycami warunkiem by
w opinii sędziego zostało uznane to za dozwoloną formę gry jest fakt, aby żaden z zawodników obydwóch drużyn nie był narażony na niebezpieczeństwo?
TAK - NIE


28.
Bramkarz po sygnale na wykonanie rzutu karnego, po zagraniu piłki przez wykonawcę opuścił linię bramkową i złapał piłkę w ręce. Jaka będzie decyzja sędziego, jeśli w tym samym czasie współpartner bramkarza wszedł w pole karne?
G B P K J S
Br W R Z Rb.
+ + + + + +
+ + + + + +29.
Zawodnik rezerwowy w I połowie meczu siedząc na ławce rezerwowych zachował się niesportowo, za co sędzia ukarał go napomnieniem. W II połowie zawodnik ten przeznaczony do wejścia na pole gry za kolegę, który w wyniku kontuzji wcześniej je opuścił - nie mogąc doczekać się wejścia, wbiegł na pole gry bez zgody sędziego i przejął piłkę. Sędzia przerwał grę i za nieuprawnione wejście ukarał go napomnieniem i w konsekwencji drugiego napomnienia wykluczył go z gry a jego drużyna resztę meczu musiała grać w osłabieniu. Sędzia grę wznowił rzutem wolnym pośrednim z miejsca gdzie znajdowała się piłka w chwili przerwania gry. Czy sędzia postąpił zgodnie z Przepisami ?


TAK - NIE


30.
Czy obowiązkiem sędziego jest dopilnowanie, by każdy zawodnik, którego rana krwawi opuścił pole gry i aby powrót tego zawodnika na pole gry nastąpił na przyzwalający znak sędziego (który musi mieć pewność, że krwawienie zostało zatamowane) jedynie w przerwie w grze?

TAK - NIE